Mar
22
2023
0

IPL 2023 kural değişikliği – takımlar oynadıkları 11’i kuradan sonra adlandıracak

IPL 2023’teki kaptanlar, son 11’lerini teslim etmeden önce iki farklı takım sayfasıyla gelecek sonrasında fırlatma Bu, yakında takımlarla paylaşılacak olan IPL’nin oyun koşullarında geçen sezonun önemli değişikliklerinden biridir. IPL, oyun koşullarındaki çeşitli değişiklikleri listeleyen dahili bir notta yaptığı açıklamada, franchise’ların, uygun etki oyuncusu dahil olmak üzere vuruş veya bowling yapıp yapmadıklarına bağlı olarak en iyi 11’lerini seçmelerine izin vereceğini söyledi.

ESPNcricinfo tarafından görülen notta, “Şu anda kaptanlar, kura atmadan önce takımları değiştirmek zorunda” dedi. “Bu, takımların önce vuruş mu yoksa bowling mi yaptıklarına bağlı olarak en iyi 11’i seçmelerini sağlamak için kura atışı sonrasında hemen takım değişimi olarak değiştirildi. Ayrıca, takımların etkili oyuncuyu planlamalarına yardımcı olacak.”

Böylece IPL, SA20’den sonra takımların kura atışı sonrasında XI’lerini duyurmalarına izin veren ikinci T20 franchise turnuvası olur. Kısa bir süre önce açılış sezonuna sahne olan SA20’de takımlar, kura çekiminden sonra son 11’lerini açıklamadan önce ilk olarak takım listesine 13 isim yazdı. SA20’nin turnuva direktörü eski Güney Afrika kaptanı Graeme Smith de o zaman hareketin “kura atışının etkisini azaltmak” ve koşullara göre eşit bir oyun alanına izin vermek için tasarlandığını söylemişti.

IPL şimdilerde benzer bir düşünce sürecini benimsedi, başka bir önemli faktör, geleneksel olarak Hindistan’daki bazı mekanlarda büyük bir etkiye sahip olan ve bowling oynayan takımların olumsuz etkilendiği çiyin etkisini nötralize ediyor.

Kura atışı yine önemli olacakken, yeni kuralla belirli koşullarda “kurayı kazan, maçı kazan” durumu olmamalı. Örneğin, dönüş koşullarında yavaş bir parkurda vuruş yapmak ve ardından toplamı savunmak isteyen bir takım önce bowling oynamaya zorlanırsa, ilk 11’de fazladan bir spinner oynayabilir ve ardından uzman bir bowling oyuncusunu bir vurucu ile değiştirebilir. koşu kovalamacasına yardımcı olmak için ikinci vuruşlar.

READ  PSL 2021- Faheem Ashraf, İslamabad United formasıyla en az üç maçı elinden sakatlanarak kaçıracak

Diğer IPL oynatma koşulları ince ayarları