Mar
17
2023
0

WTA, Potapova’yı Moskova Takımı Futbol Forması Giydiği İçin Uyardı

Richard Pagliaro tarafından | @Tenis_Şimdi | 16 Mart 2023 Perşembe

En önemli çekişme, WTA Turunda artan gerilimin en son işaretidir.

Rus oyuncu Anastasia Potapova sosyal medyada defalarca Moskova Spartak futbol takımı forması giydikten sonra WTA tarafından “resmi olarak uyarıldı”.

Daha fazla: Rune Wawrinka’yı Çağırıyor

Rusya’nın komşu Ukrayna’yı sebepsiz yere işgalini kınamak için profesyonel turda Rus bayrağı, sembolleri ve markaları yasaklandı. Ocak ayındaki Avustralya Açık’ta, Melbourne Major’dan Rus bayrakları ve savaş yanlısı semboller sallayan küçük bir taraftar grubu atıldı.

“Rus futbol takımı formasıyla ilgili olarak WTA, oyuncuyu bunun kabul edilemez veya uygun bir hareket olmadığı konusunda resmen uyardı.” WTA sözcüsü Amy Binder CNN’e söyledi. “Gelecekte bunun tekrarını görmeyi beklemiyoruz.”

Potapova, Dubai Duty Free Tenis Şampiyonası’nda kortta Moskova Spartak futbol forması giydiği bu fotoğrafı paylaştı. Potapova, 13 yaşından beri kulübün taraftarı olduğunu ve forma giymenin kabahat anlamına gelmediğini söyledi.

Dünya 1 Numara İga Swiatek Potapova’nın halk desteğinin, Ukraynalıların bir yıldan fazla bir süredir saldırı nedeniyle ölüm ve yıkıma uğradığı bir zamanda yanlış mesaj gönderdiğini söyledi.

Potapova’nın forma giymesi sorulduğunda basına “Dürüst olmak gerekirse şaşırdım” dedi. “Oyuncu, takımın hayranı olsa bile böyle zamanlarda görüşlerini bu şekilde göstermemesi gerektiğini fark etti.”

WTA’nın Potapova ile ilgili açıklaması, Swiatek’in hem Tur’u hem de oyuncuları Ukraynalı oyuncuları desteklemek için daha fazlasını yapmaya çağırmasından iki gün sonra geldi.

Swiatek’in güçlü duruşu, kendisine Lesia Tsurenko davasına tepkisinin sorulmasının ardından geldi.

Ukraynalı Tsurenko, Beyaz Rusya’lı Aryna Sabalenka ile oynayacağı planlanan maçtan önce WTA Şefi Steve Simon’ın Rus oyuncularla ilgili açıklamalarını duyunca panik atak geçirdiğini söyleyerek Indian Wells’ten çekildi.

Swiatek, “Soyunma odasında çok fazla gerilim var – açıkçası orada olacak, çünkü bir savaş var,” dedi Swiatek. “Ama belki de WTA en başta herkese neyin doğru neyin yanlış olduğunu açıklamak için harekete geçerse biraz daha az olmalı.”

READ  Osaka: Minnettarlık Bana Bir Bakış Açısı Sağladı

“Neden geri çekildiğini tamamen anlıyorum, çünkü dürüst olmak gerekirse, Ukraynalı kızlara çok saygı duyuyorum, çünkü ülkeme bir bomba düşse veya evim yıkılsa, bununla başa çıkıp çıkamayacağımı bilmiyorum, dürüst olmak gerekirse. ve WTA’da oynayın ve rekabet edin.

Tsurenko, Ukrayna medyası tarafından WTA CEO’su Simon’ın yorumlarından “kesinlikle şoke olduğunu” söyledi.

Tsurenko, “Bana kendisinin savaşı desteklemediğini, ancak Rusya ve Beyaz Rusya’dan oyuncular destekliyorsa, o zaman bu sadece kendi fikirleridir ve diğer insanların görüşleri beni üzmesin” dedi. “Aynı zamanda, bu onun başına gelirse ve benim yerimde olsaydı, kendini çok kötü hissedeceğini de belirtti.”

Devam eden konuya tepkisi sorulan Rus Danil Medvedev Indian Wells’te medyaya şunları söyledi: “Kesinlikle tüm Ukraynalı oyuncular için üzülüyorum.”

2021 ABD Açık şampiyonu, oyuncuların savaşta tavır almak için platformlarını kullanma sorumlulukları olduğuna inandığını söyledi. Medvedev barış çağrısında bulundu.

Medvedev, “En iyi oyunculardan bahsetmişken, elbette bir sorumluluğumuz var ve bu, herkesin, bireyin bununla ne yapacağına ve ona nasıl bağlı kalacağına bağlı. Her zaman aynı şeyi söyledim, her yerde barıştan yanayım.” dürüst olmak gerekirse dünya ve hepsi bu.”

Sezon dışı bir sergi etkinliğiyle Ukrayna için yaklaşık yarım milyon dolar toplayan üç kez Grand Slam şampiyonu Swiatek, profesyonellerin sesini yükseltme sorumluluğu olduğunu söyledi.

Swiatek, “Ukraynalı oyunculara yardım etmeye ve onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamaya daha fazla odaklanmalıyız çünkü temelde tüm aileleri gibi ilgilenmek zorundalar ve omuzlarında çok fazla bagaj var” dedi ve ekledi: “Ben yapacağım. bu konuda da yardımcı olmaya çalışın, çünkü sanırım olan her şeyde, bu noktaya kadar alınan önlemler yeterliydi, bence yeterli değildi.

“Bence hepimiz doğru örneği ve doğru şeyleri gösterme sorumluluğuna sahibiz. Biliyor musun, bazı insanların değerleri üzerinde etkim yok ama bence iyi örnek olması gereken biziz. Hepimizin üzerine düşen bir sorumluluk var.”

READ  Madrid En İyi Anılardan Birini Kazandı

Fotoğraf kredisi: Anastasia Potapova Instagram