Haz
04
2021
0

John Holder, ECB’yi ırk ayrımcılığı iddiası konusunda ‘sadakatsiz’ olmakla suçluyor

Haberler

İsmail Dawood, ECB yorumlarından eşit derecede etkilenmedi, ancak yönetim organı ‘kurumsal ırkçılık’ iddialarını reddediyor

John Holder, kendilerine karşı ırk ayrımcılığı iddiasını geri çektiğini iddia eden ECB yorumlarını “sadakatsiz” olarak reddetti ve bir daha asla örgüt için çalışmama sözü verdi.
Holder ve Ismail Dawood, hakemlik kariyerlerinin ECB’deki kurumsal ırkçılıktan olumsuz etkilendiğini öne sürerek ECB’ye yasal bir meydan okuma başlatmıştı.

Ancak, bu tür herhangi bir talebin iş akdinin feshinden sonraki üç ay içinde yapılması gerektiğini belirten yasa ile, Holder ve Dawood’un her zaman galip gelmeleri olası değildi. Dawood, ECB’nin yedek hakem listesinde son olarak 2014’te yer aldı; Holder’ın son maçı 2009’daydı. Ancak davayı getirerek karşılaştıkları sorunları vurgulayabileceklerini ve kamu yararı temelinde bir muafiyet kazanabileceklerini umduklarını düşündüler.

ECB’nin bir hafta önce hakemlerin talebi üzerine sunduğu bir arabuluculuk toplantısında, ECB’nin kendi belirledikleri standartların gerisinde kaldıklarını kabul ettiği anlaşılıyor. Ancak bir özür dilemediler ve tazminat teklif edilmedi. Hem Holder hem de Dawood, kendilerine teklif edilen “teşekkür”ü ve kendilerine teklif edilen “belirteç roller” olarak tanımladıkları şeyleri reddetti ve herhangi bir ifşa etmeme anlaşması imzalamayı reddetti.

Holder ve Dawood daha sonra istihdam taleplerini geri çektiler çünkü bunu takip etmek onları ECB’den maliyet talebine maruz bırakabilirdi. Ancak Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’na yönelik iddiaları açık kalıyor ve ECB’nin BBC’ye yaptığı ve durumu yanlış yansıttığını düşündükleri yorumları onları çileden çıkardı. Gerçekten de Holder’ın ilçe kriketinin genel müdürü Neil Snowball’a e-posta gönderdiği ve ECB ile çalışma teklifini geri çektiği anlaşılıyor.

ECB’den BBC’ye yapılan yorumlar şöyleydi: “AMB’ye, John Holder ve Ismail Dawood’un ECB’ye yönelik istihdam taleplerini tazminat veya masraf ödemeden geri çektikleri bildirildi. ECB, dünya çapında çeşitli ve kapsayıcı bir taahhütte bulunmuştur. herkes için fırsatlar sunan bir yönetim sistemi. AMB, Bay Holder ve Bay Dawood’un bu meseleleri ele alma konusundaki çalışmalarını takdir ediyor ve şimdi Bay Holder ile devam eden görev incelemesine katkıda bulunma konusundaki ilgisini görüşecek.”

READ  IPL 2023 - MS Dhoni - Chennai Super Kings'i inciten topsuz ve genişler 'gerçekten kötü'

Holder, ESPNcricinfo’ya şunları söyledi: “AMB aleyhindeki davamız yasal bir teknik açıdan dövüldü. Yaptığım hiçbir iddiayı geri çekmedim.

“AMB’nin açıklamasının tonu, müdahil olmayan okuyucuya, olayların kendi versiyonunu kabul ettiğimiz ve geri adım attığımız izlenimini verecektir. Durum hiç de böyle değil. ECB’nin kurumsal olarak ırkçı olduğuna ikna olduk.

“Bu açıklamayı okuduktan sonra, artık bu insanlarla çalışamayacağımı biliyordum. Güven yok. Deneyimlerimden öğrenmek istemiyorlar; beni susturmaya ve işlerin çözüldüğü izlenimini vermeye çalışıyorlar. . Bu yanıltıcı ve samimiyetsizdir.”

Dawood da aynı derecede etkilenmemişti. ESPNcricinfo’ya verdiği demeçte, “Bize ve ECB’nin elinde acı çeken diğer birçok kişiye hakaret olan ECB’de Neil Snowball ile çalışmamız için sembolik roller teklif edildi.”

“Tom Harrison, basına kur yaparken ırkçılığa karşı sıfır toleranslı bir tutumdan bahsediyor ve yine de ECB bu konuda kendi standartlarının altına düştüklerini kabul etti. Sorumluluk nerede? ECB’de olmayan bir kelime.”

ECB Cuma günü yaptığı açıklamada, “ECB’nin kurumsal olarak ırkçı olduğu suçlamasına katılmıyoruz, ancak son 12 ayda krikette birçok kişi tarafından paylaşılan hikayelerin ve içgörülerin bunu yansıttığını kabul ediyoruz. Herkesin hoş karşılandığından emin olmak için daha fazlasını yapmamız gereken bir spor.

“Hakemlik konusunda bağımsız bir inceleme yapma sürecindeyiz ve oyunun açık ve erişilebilir olmasını sağlamak için bulgularına göre hareket etmeye kararlıyız. John ve Ismail’i bu sürecin bir parçası olarak deneyimlerini paylaşmaya davet ettik.

“İnceleme, ırkçılık ve eşitlik etrafında var olan sorunları araştırmak ve son 12 ayda insanların gündeme getirdiği bir dizi konuyu ele almak için uyguladığımız Krikette Bağımsız Eşitlik Komisyonu da dahil olmak üzere bir dizi girişimden biri.

“ECB şimdi, Maç Görevlilerini yönetme yaklaşımımızı nasıl yeniden düzenleyebileceğimize bakmak için Kurul gözetiminde bir inceleme başlattı. Bu, hakemlik, ilham verme çeşitliliğini artırmak için sistemlerimizi ve süreçlerimizi nasıl iyileştirebileceğimize ilişkin eylemleri belirleyecektir. gelecek nesil hakemler ve maç hakemleri, birinci sınıf bir hakemlik programına sahipler ve hakemlik sistemi boyunca bir kapsayıcılık ve adalet kültürü sağlıyorlar.”

Eski Yorkshire iplikçisi Azeem Rafiq de iddialarla ilgili soruşturma yürüten ilçede “kurumsal ırkçılık” iddiasında bulundu. ECB, Kasım ayında, ırk ve eşitlikle ilgili konuları incelemek üzere tasarlanmış, krikette eşitlik için bağımsız bir komisyon kurdu.

Holder ve Dawood’dan en son yorumlar, İngiltere ve Yeni Zelandalı oyuncuların, çeşitli ayrımcılığı kınayan antrenman tişörtleri giyen İngiltere’deki Lord’s ile ilk Testte oyunun başlamasından önce bir ‘birlik anı’ içinde durduktan sadece iki gün sonra geldi. .

Çarşamba günü ilerleyen saatlerde, İngiliz denizci Ollie Robinson, 2012 ve 2013 yıllarında gençken yayınladığı ve doğası gereği “ırkçı ve cinsiyetçi” olduğunu kabul ettiği tarihi tweet’lerin ortaya çıkmasından sonra bir özür yayınladı. ECB, oyuncuların sosyal medya geçmişini değerlendirme çabalarını artırma çağrılarıyla karşı karşıya kalırken, tam bir soruşturma başlatmayı taahhüt etti.

George Dobell, ESPNcricinfo’da kıdemli bir muhabirdir.

READ  Son Maç Raporu - Gloucs - Sussex South Group 2021