Kas
09
2022
0

‘İleriye Gitmezsen Geriye Gidersin’

Chris Oddo tarafından | @TheFanChild | 8 Kasım 2022 Salı

Birkaç yıl gezide, Caroline Garcia kendi kabuğuydu. 2018’de yetenekli bir eski Dünya No.4’ü olan Fransız kadın, tercih ettiği zorlu tenis markasını oynamasına izin vermeyen rahatsız edici yaralanmalar nedeniyle nispeten durgunlaşmıştı.

Ardından güven ve netlik zarar gördü. Ancak 2022’de Garcia ile 74. sırada başlayan bir sezonda her şey değişti.

Garcia sağlığına kavuştu, fizyoterapist Laura Legoupil ve teknik direktör Bertrand Perret’i (çift kısa süre önce ayrıldı ama katkıları inkar edilemez) işe aldı ve onu bir tenisçi olarak mutlu ve etkili kılan şeyin ne olduğunu yeniden keşfetti.

Elbette zaman aldı, ancak yaz aylarında Caro’nun yükselişi hız kazandı ve denenmiş ve gerçek olan #FlyWithCaro, Twitter’da hemen hemen her hafta trend olan bir etiket haline geldi.

Garcia, sezonun ikinci yarısında diğer tüm oyunculardan daha fazla maç (36) kazanarak yükseldi ve Bad Homburg, Varşova, Cincinnati ve – onun darbesi – WTA Finallerinde şampiyonluklar kazandı.

Fort Worth’taki zafer, Garcia’yı yılsonu sıralamasında 4 numaraya, 2018’de bir zamanlar tırmandığı yere geri getiriyor.

Hafta boyunca, akıcı oyununu ve zihinsel dayanıklılığını gösterdiği WTA Finallerinde yaptığı yolculuktan bahsetti. Daria Kasatkina ile yaptığı kazananın her şeyi aldığı bir karşılaşmada yarı finali kaçırdığı için iki puan alan Garcia, taktiksel olduğu kadar zihinsel olarak da ilerleme kaydetti.

Başarısının çoğu, spordan bir kez daha zevk alması gerçeğinden geliyor gibi görünüyor.

Fort Worth’da bu hafta “Kendimi çok yaşlı hissetmeye başlamıştım ve artık antrenman yapıp tenisin tadını çıkaramıyordum ki bu çok sinir bozucuydu” dedi. “Ve her gün olduğu gibi, yavaş yavaş gelişmeye çalışarak ve zor zamanlarda çok iyi bir iş çıkardık.”


Mart ayında, Garcia Miami’de emekli olmak zorunda kaldığında, onu rahatsız eden bir ayak sorunu yaşadığında, kendini pes etmeye hazır hissettiğini söyledi. Fizyoterapisti Legoupil’in bu noktada tüm farkı yarattığını söylüyor.

READ  Bencic, Kalp Ödülü Kazanan İlk İsviçreli

“Miami’den sonra durmak zorunda kaldığımızda biraz olumsuzdum” dedi. “’Bundan bir daha asla kurtulamayacağım’ gibiydim. O ve tüm ekip bana karşı çok olumluydu, her seferinde bir gün düşünüyordu, [showing] bana her küçük gelişmenin iyi olduğunu ve iyi yönde gittiğimizi söyledi. O yüzden bence en önemlisi buydu.”

2005’teki Amelie Mauresmo’dan bu yana prestijli WTA Finalleri unvanını kazanan ilk Fransız kadın olan Garcia, birçok uzman gibi, bu kadar hızlı ne kadar yol kat ettiğine inanamıyor.

“Kelimenin tam anlamıyla bir yıl önce hayatımın en iyi halinde değildim” dedi. “Turda uzun yıllar hissediyordum. Gerçekten gün be gün çalışma ve küçük ilerlemeler, küçük iyileştirmeler, her şeyden önce vücuduma olan güvenimi geri kazandıran, oynayabilmek için antrenman yapabilmek ve bazen iyi derslerin var; Agresif olmam gerektiğinden patlayıcı olmam gerektiğinden oyunumu o kadar uzun süre oynayamadım.

“Ve bunu tekrar yapabilmek için gerçekten daha çok zevk alıyorum. Ve işe yarıyor. Bundan zevk alıyorum ve hala çok fazla gelişebileceğimi düşünüyorum.”


Pazartesi gecesi Garcia, Sabalenka ile perçinleyen bir final kazanmak için çağlar boyunca bir performans sergiledi ve bir kıstırma savaşında asla bir kırılma noktasıyla karşılaşmadı. Tüm yol boyunca sert vuruşlu Belaruslunun çetele baskısıyla karşı karşıya kaldı, ama asla gözünü kırpmadı.

“Zihnimi sakin tutma şeklimden gerçekten gurur duyuyorum ve her seferinde bir noktaya, her seferinde bir oyuna gerçekten odaklandım” dedi.

Garcia, “Bence bu yıl çok fazla ders ve çok fazla deneyim oldu,” diye devam etti. “İyi başladı, burada ve orada bazı iyi galibiyetler aldım ama onları başka iyi galibiyetlerle desteklemeyi başaramadım. Arkamdaki ekibim gerçekten hangi şekilde oynamak istediğimize, nasıl oynamak istediğimize odaklanmıştı ve bu her zaman işe yaramıyordu ama bana bu şekilde devam edersem bir gün ya da bir gün işe yarayacağını söylediler. bir başkası, bu yüzden gerçekten zihniyet buydu: bu şekilde devam et ve bir gün karşılığını verecek.

READ  Onu Kazanmaya Geldim

“Aslında o kadar çok para kazandıracağını düşündüğümüzden emin değilim, ama kesinlikle hoşuma gitti. Günlük iş. Bazen zor, ama her şeyden öğrenebilirsiniz.”

Sezonu 4 numarada bitirdiği için Garcia daha iyi şeyler için zorlamaya devam etmeyi planlıyor. Işığı görmesine ve saldırgan doğasını bir kez daha benimsemesine yardımcı olan adam Perret ile yollarını ayırmış olsa da, dersler öğrenildi ve mantra açık.

“Gelişmeye devam etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Biliyorsunuz, ‘ileri gitmezseniz geri gidersiniz’ dedik. Yani bu takımda yapmak istediğimiz bir şey değil ve ben de yapmak istemiyorum. Birkaç yıl önce yaptım ve sürüşten gerçekten zevk almadım.”