Eyl
07
2023
0

Son Maç Raporu – Güney Afrika – Avustralya 1. ODI 2023/24

Avustralya 7’ye 225 (Labuschagne 80*, Agar 48*, Coetzee 2-44, Rabada 2-48) yendi Güney Afrika 222 (Bavuma 114*, Hazlewood 3-41, Stoinis 2-20) üç kaleyle

Marnus Labuschagne, Avustralya’nın Dünya Kupası kadrosunun dışında bırakılmasına ve Bloemfontein’deki ilk ODI’deki XI’lerine, beyin sarsıntısı yedek oyuncusu olarak son derece etkili bir performansla yapabileceği tek tepkiyi verdi. Labuschagne, 2019 Ashes’ta Lord’s Test’in ortasında Steven Smith’in yerini alıp seri koşu listelerinde zirveye çıkmadan önce yarattığı izlenime benzer şekilde, seçicilere 50’den fazla formatta neler sunabileceğine dair zamanında bir hatırlatma yaptı.

Altıncı turda Kagiso Rabada fedaisi tarafından küçümsenen Cameron Green’in yerini aldı ve Avustralya ile 223’lük kovalamacasında 5’te 72’lik skorla kırışıklığa ulaştı. Labuschagne ve Ashton Agar kesintisiz bir maça geçmeden önce 7’de 113’e gerilediler. 145 topta 112’yi vurdu, Bloemfontein’deki sekizinci wicket rekoru, kapsamlı bir galibiyete imza attı.

Onların çabaları, Temba Bavuma’nın bu yıl altı maçtaki üçüncü ODI yüzünü ve Bloemfontein’de tek başına ayakta durarak birbirini takip eden yüzyıllarda gölgede bıraktı. Bavuma 2 ve 88’de düştü, ilk 50 topunda yalnızca 30 tur attı, 10 over’dan daha uzun süre yanında kalan tek bir ortağı vardı – Marco Jansen – ve Güney Afrika’nın 9’da 185’e düştüğünü gördü, ancak onları 220’nin üzerine sürükledi 142 toptan 114’ü yenilmez bir skorla. Mart 2000’de Sharjah’da Herschelle Gibbs’in ardından ODI vuruşunda sopasını taşıyan ikinci Güney Afrikalı oldu.

Ancak çabaları boşa çıktı ve serinin geri kalanı ve ardından gelen Dünya Kupası için de cevapsız bir soru bıraktı. Bavuma, baharın pek de sıcak olmayan bir gününde, vuruşunun sonlarına doğru kramp yaşadı ve Avustralya’nın T20I kaptanı Aiden Markram’ın sahadaki taktiksel kararların çoğunu almasıyla yaptığı kovalamaca sırasında sadece kısa bir süre sahadaydı.

READ  2023 IPL müzayedesi - Vivrant Sharma, Sunrisers Hyderabad anlaşmasıyla kardeşinin hayalini yaşıyor

Avustralya bu turda art arda dört maç kazandı ve aynı zamanda Güney Afrika’ya karşı art arda beş ODI yenilgisi serisini de yakaladı.

Bloemfontein’in koşularla dolu ününe yakışmayan bir yüzeyde düşünme başlıklarına ihtiyaç vardı. Yüzey yavaştı ve değişken sıçrama belirtileri vardı; maç uzadıkça bu durum dengelendi.

Avustralya’daki kovalamaca gün batımından hemen önce, yüzeyde hâlâ küçük bir şey varken başladı. Ancak bu sahanın David Warner’ın görevden alınmasıyla hiçbir ilgisi yoktu. Geniş bir Marco Jansen topuyla sayı atmaya çalıştı ama onun yerine oynamaya devam etti ve bir ördek yüzünden oyundan atıldı.

Rabada renksiz başladı ve ilk iki over’inde uzunluğunu kaçırdı, ancak iki over’de iki kaleyi almak için kükreyerek geri döndü ve Green beyin sarsıntısıyla maçtan çıktı. Üçüncüsünün ilk topuyla Rabada, uzaktaki vuruşu bulmayı başardı ve Avustralyalı kaptan ona kalenin ortasından vurmaya çalışırken Mitchell Marsh’ın hücum kenarını bulmayı başardı. Marsh geride kalmıştı. İki top sonra, saatte 140 km hızla gelen bir fedai ile ateş etti ve Green’in sol kulak kapağına çarparak kafasını ofsayta çevirdi. Kulağının arkasında hemen fark edilen şişlik mevcuttu ve tedavi için sahayı terk etti. Rabada’nın bir sonraki turunda, bir miktar geri gitmeden önce daha dolgun teslimatlar teklif etti ve Josh Inglis onu içeriden kütüklerine doğru itti.

Lungi Ngidi diğer uçta oyuna alındı ​​ve kalesiz kaldığı bir T20I serisinin ardından Travis Head, Rabada tarafından kare bacağından yakalandı. Avustralya Powerplay’i 69’da 4’te tamamladı.

Gerald Coetzee, memleketindeki ilk uluslararası teslimatını yapmak için 12’nci sırada getirildi ve ilk topuyla yerel halkı bir wicket ile heyecanlandırdı. Alex Carey’nin vuruşunu yendi, kütükleri dağıttı ve damarlarını patlatan bir kutlama ortaya çıkardı. Bu, Labuschagne’yi Avustralya’nın bir ortaklığa ihtiyaç duymasıyla birlikte zor duruma soktu. Marcus Stoinis bir tane sağlamasına yardım etmedi. Coetzee’nin hızıyla aceleye geldi ve şutu Heinrich Klaasen’i kalenin ortasında buldu.

READ  Maç Önizlemesi - Royals vs Titans, Hindistan Premier Ligi 2023, 48. Maç

Coetzee’nin duyguları yalnızca, Mart ayında Batı Hint Adaları’na karşı yapılan bir Testte kaleyi kutlarken aşil tendonunun kopmasının ardından ODI’ye geri dönüş yapan Keshav Maharaj’ın duygularıyla eşleşti. Üçüncü topu Sean Abbott’un sopasının yanından geçerek onun kütüğüne çarptı ve Maharaj yumruk pompasını çıkardı ancak zafer koşusuna başlamadı. Güney Afrika’nın başarısının durduğu yer burasıydı.

Avustralya’nın ilk 16.4 over’deki sayı oranı, büyük ölçüde Head’in 28 top 33’ü sayesinde, gereken 4.46’nın çok üzerinde, yedi üst oldu. Bu, Labuschagne ve alt sıradaki takım üzerinde hızlı gol atma konusunda çok az baskı olduğu ve çok fazla risk almak zorunda olmadıkları anlamına geliyordu. O ve Agar, uzunlukta hata yapan her şeyi cezalandırdılar, ancak aynı zamanda Güney Afrika’nın bir miktar baskı uyguladığı için 23. sıradan 37. sıraya kadar sınır olmadan 13 kez aşmaktan da mutluydular. Ancak grev rotasyonunu durduramadılar ve Avustralya onları bu şekilde yıprattı. Labuschagne sonunda Rabada’da dört tane buldu ve Avustralya’nın son 13 overda yalnızca 15 tura ihtiyacı vardı. Oraya 9,4 fazlalık yedekle geldiler.

Güney Afrika’nın atışları tam tersi şekilde oynandı. Powerplay’de sadece 25 koşu (bu sahadaki en düşük sayı) ve Quinton de Kock’un kaybıyla yavaş başladılar. Bavuma, Abbott’un ilk topunu kaleye doğru yönlendirdikten sonra hayatta kalma şansına sahipti ancak Agar tek eliyle yakalamaya çalıştı ve topu yere bıraktı.

Rassie van der Dussen, Abbott’u doğrudan orta sahaya getirdiğinde ucuz bir şekilde kaçtı ve Bavuma top izlerken koşuya karar vermeden önce tereddüt etti. Van der Dussen forvet olmayan oyuncu tarafına doğru ilerledi ve geri döndüğünde top, kaleyi kıran Carey’e doğru gidiyordu.

READ  ICC sıralaması: Richa Ghosh, Amelia Kerr ve Muneeba Ali kariyer rekorları kıran rakamlara ulaştı

Aiden Markram daha sakin görünüyordu ve Green millerini parlak mavi gökyüzüne doğru uçmadan önce iki özel koruma sürüşünü yönetti. Güneş gözlüğü olmayan Carey, yakalamayı iyi değerlendirdi. Heinrich Klaasen, Stoinis’in alçakta yaptığı bir atışla mağlup oldu ve David Miller, tahtada sadece 100 puanla alt sırayı açmak için ikinci topu çaldı.

Jansen, Güney Afrika’nın Dünya Kupası kadrosundaki tek gerçek çok yönlü oyuncu ve neden bu etiketi hak ettiğini gösterdi. Bavuma ile 57’yi giydi ve Josh Hazlewood’un kütüklerine vuruşunu yapana kadar kontrolü elinde tuttu. Coetzee, Maharaj ve Rabada birbirlerine 17 tur farkla düşerek Bavuma’yı 11 numara Ngidi ile 6,4 sayı farkla geride bıraktılar. Bavuma vuruşu başardı ve hatta koşuları reddetti ve karşılaştığı 136. topta yüz sayısına ulaştı ve adına 14 top daha ekledi. Toplamda, Güney Afrika’daki toplam 114 koşuya imza atarken, kadronun geri kalanı yalnızca 88 sayıya katkıda bulundu.

Firdose Moonda, ESPNcricinfo’nun Güney Afrika ve kadın kriket muhabiridir