Haz
06
2023
0

Hindistan, Avustralya’ya karşı WTC finalinde Ravichandran Ashwin tartışmasının yeniden canlandırılmasıyla karşı karşıya

Hindistan, mevcut koşulları değerlendirdikten sonra Avustralya’ya karşı Dünya Test Şampiyonası finalinin sabahı R Ashwin’in seçimi hakkında bir karar verecek.
Maç sırasında Cumartesi gününden (dördüncü gün) biraz yağmur bekleniyor olsa da, çoğunlukla Haziran ayı kadar erken bir tarihte sahada hiçbir Test kriket oynanmadığı için final için Oval yüzeyinin doğasına da büyük ilgi gösterildi. Geleneksel olarak, Oval’in dönüşe yardımcı olduğu ve aynı zamanda ters salınıma elverişli olduğu bilinmektedir, ancak bu çoğunlukla yazın sonuna doğru Testler için geçerli olmuştur. Final için saha tam olarak yeni değil. Daha önce kullanıldı, ancak bir süredir değil.

Ashwin’in seçimi, Hindistan’ın İngiltere’deki son Testlerinde veya daha doğrusu seçilmemiş olması gerçeğinde tutarlı bir tema oldu. Dört Testin 2021’de ve birinin geçen yaz oynandığı İngiltere’deki son Test serisini tamamen kaçırdı. Hindistan’ın Eylül 2021’de The Oval’deki son Testinde, üç kişilik bir tempo saldırısına ve çok yönlü seçenek olarak Shardul Thakur’a güvenerek Ravindra Jadeja’yı tek spinner olarak seçtiler.

Ashwin’in İngiltere’de oynadığı son Test, 2021’de Southampton’da Yeni Zelanda’ya karşı oynanan son WTC finaliydi. Bu finalin arifesinde Ashwin gibi bir oyuncuyu dışarıda bırakmanın ne kadar zor olduğu sorulan Hindistan kaptanı Rohit Sharma, henüz bir karar verilmediğini vurguladı.

Rohit, “Ashwin’in oynamayacağını söylemiyorum,” dedi. “Yarına kadar bekleyeceğiz çünkü burada gördüğüm bir şey var, saha aslında günden güne biraz değişiyor. Bugün böyle görünüyor, yarın biraz farklı olabilir, kim bilir? Yani, çocuklara verilen mesaj çok açıktı. 15’in tamamı her an oynamaya hazır olmalı.”

Rohit’in dediği gibi, bu yıl The Oval’de ilçe kriket oynandı, son maç 20 Mayıs’ta sona erecek şekilde üç raunt oynandı.
Rohit, “Haziran ayında burada pek kriket oynanmadığını duyuyoruz,” dedi. “İlçe sezonu burada oynandı. Birkaç hafta önce burada bir maç oynandığını gördük. Bu sahada sezonun ilk maçı oynanmıyor. önümüzdeki beş gün içinde olacak. Hava tahmini iyi görünüyor.”

Bu ilçe maçlarından elde edilen verilere göre, bazı davranışsal özellikler açık, en açık olanı ise spinin neredeyse hiç rol oynamadığı.

READ  Hindistan - İngiltere, 3. T20I, Fantasy Pick, takım önerileri

Spinners, bu oyunlarda yalnızca 32 over attı (ortalama: 158), tempolu bowling oyuncularının 745’i ile karşılaştırıldığında. Her iki taraftaki hiçbir spinner, bir vuruşta yediden fazla atış yapmadı. Surrey, Will Jacks’in yarı zamanlı molalarına güvenerek uzman bir eğirici görevlendirmedi. Bu, kasıtlı bir hileydi, takım, iyi bir hızlı bowling oyuncusu mahsulünün gücüne oynuyor. Yerel halk, bu nedenle yüzeylerin, oyun ilerledikçe dönüş için minimum yardımla hem iyi bir hız hem de zıplama için tasarlandığını söylüyor.

Bounce da muhtemelen WTC finalinde, en azından Surrey küratörü Lee Fortis’in – kuşkusuz kaygısız – Ashwin’in YouTube kanalındaki değiş tokuşuna göre: “Zıplayacak, bu bir şey, zıplayacak.”

The Oval’de bu sezon ilk vuruş skorları büyük olmadı. Surrey her oyunda birinci oldu, kurayı kazandıktan sonra iki kez bowling oynadı, 278, 254 ve 209 için bowling oynadı, biraz erken vuruş ve dikiş teklif edildi. Bu oyunların her birini kazandılar ve sonuçta iki kalenin toplam kaybı için 243, 70 ve 58’lik hedefleri takip ettiler.

Önce bowling oynamak, bu sayılara göre kötü bir seçenek olmayabilir, ancak hiçbir taraf ilk vuruşlarında 400’ü geçmedi, en yüksek skor Surrey’in 380’i, Middlesex 209’da elendikten sonra.

Son beş yıldaki daha büyük bir örneklem büyüklüğünde, The Oval’de Haziran ayında veya öncesinde oynanan 16 ilçe maçında spin, oyun başına yaklaşık 58 over ile daha büyük bir rol oynadı. Ve Ashwin, Temmuz 2021’de burada oynayarak oldukça güçlü bir izlenim bıraktı ve Somerset’in 69 sayı atmasına yardımcı oldu. başına 3.41’de çalışır.