Tem
02
2021
0

Korda’nın Wimbledon Dördüncü Tur Yükselişi “Büyük Başarı”

20 yaşındaki Amerikalının hızlı yükselişi Sebastian Korda Wimbledon’ın ikinci haftasına ilk kez ulaşan başka bir kariyer dönüm noktasını geçerken devam ediyor.

Korda’nın çim kort majöründeki ilk maçında olduğu için daha da etkileyici bir başarı.

Korda, Merkez Kortta üçüncü tur toplantısında İngiliz 1 ve 22 numaralı seribaşı Dan Evans’ı 6-3, 3-6, 6-3, 6-4’ü mağlup etti.

Korda, maç sonrası yaptığı röportajda ikinci haftaya ulaştığını “Büyük bir başarı” olarak nitelendirdi. “Bir yıl önce dünyada 220 yaşındaydım. Ve şimdi Wimbledon’ın dördüncü turundayım.

“İnanılmaz. Aileme, koçlarıma ve çevremdeki herkese teşekkür etmem gerekiyor.”

Şu anda dünyada 50. sırada yer alan Korda, 2018’de profesyonelliğe dönüşünden bu yana sıralamada tırmanmaya devam ediyor. Son derece sağlam iki elli backhand vuruşu ve kortta sabırlı bir tavırla, birçok kişi onu muhtemelen en iyi olmaya aday Amerikalı adam çok yakında sıralandı.

Korda, 20 yaşında, Andy Roddick’in aynı yaşta 2003’te kazanmasından bu yana Wimbledon’da dördüncü tura çıkan en genç Amerikalı oldu.

Nisan ayında Korda, Parma’daki ilk ATP tur unvanını kazandı ve Ocak ayında Delray Plajı’nda finale kaldı. Kız kardeşi Nelly kısa süre önce Kadınlar PGA Golf Şampiyonasını kazandı. Ve tabii ki babası Petr Korda, 1998’de Avustralya Açık şampiyonluğunu kazandı.

Merkez Kortta ilk kez yerel bir favori oynamasına rağmen, Korda yargılamalardan hiç de rahatsız olmadı.

Korda, ilk sette Evans’ı 5-3 önde geçti ve daha sonra seti 6-3’lük bir forehand vole galibiyle kapattı.

İkinci sette Evans, Korda’nın setin ortasında yaptığı hatalar sayesinde kontrolü ele geçirdi. Evans kısa sürede maçı her biri bir sette dengeledi.

Korda üçüncü seti aldı, ancak daha sonra Evans dördüncü sette 4-2 öne geçti. Yine de Dünya No. 26 Evans bir sonraki oyunda servisi düşürdü. Korda sonunda 4’te berabere kaldı ve yaklaşık iki buçuk saat süren maçın ardından maçı şut galibiyle bitirdiği için geriye bakmadı.

READ  "Oh, Crap" - Danielle Collins New York'ta 1. Turda Osaka Mücadelesini Nasıl Düşürdü?

Korda, “En büyük anlarda elimden geldiğince sakin kaldım. Rahat kalmaya ve hücum tenisi oynamaya devam etmeye çalıştım, yaptığım şey bu. Bugün bunun için kendimle gerçekten gurur duyuyorum” dedi Korda.

The Championships’te üçüncü tur mağlubiyetini yaşayan Evans, Korda’nın daha iddialı tenis oynadığını kabul etti.

Evans, “Belki biraz defansif davrandım, bırakın tenis oynasın. Ama bilirsiniz, 2019’da son kaybettiğimde muhtemelen bu benim hayal kırıklığım olurdu. Yani, evet, zor. İyi tenis oynar.

“Gerçekten alınması zor bir şey. Gerçekten oyunumu oynamadım. Sanırım birkaç kez fileye gittim. Bu olmayacak, bu benim en iyi versiyonum değil, evet.”