Kas
29
2022
0

Yeni FICA raporu, T20’nin ülkeden kulübe geçişini vurguluyor

Dünyanın en iyi T20 erkek oyuncularının yüzde kırkı, kârlı yerel T20 liglerinde dünya çapında ticaret yapmak için ulusal sözleşmelerden kaçındıkları için serbest oyuncu olarak çalışıyorlar. Diğer bir %42’lik kısım ise en az bir denizaşırı T20 liginde oynamanın yanı sıra ulusal ve yerel sözleşmeyi birleştiren hibrit bir modelde faaliyet gösteriyor.

Bu, en iyi 100 T20 oyuncusunun %82’sinin, bir zamanlar oyuncular için tek geçim ve güvenlik yolu olan ulusal bir sözleşmeye zincirlenmek istemediği anlamına geliyor. Bunlar, Uluslararası Kriketçiler Birliği Federasyonu (FICA) tarafından yürütülen 2022 Küresel Erkekler İstihdam Raporu’nun temel bulgularıdır.

FICA’nın raporu, bu yılın başlarında gerçekleştirilen Küresel Oyuncu Anketinden elde edilen bulguları Salı günü açıklandı. Yanıtlar, çoğu uluslararası kriket oyuncusu olan 11 ülkeden 400 oyuncudan geldi. Her iki ülkenin de FICA’ya bağlı bir oyuncu derneği olmadığı için ankette Hindistan ve Pakistan’dan oyuncular yer almıyor.

Bu, ilk kez 2018’de ve ardından 2020’de yürütülen FICA raporunun üçüncü baskısıdır. FICA, dört yıl önceki açılış anketinde “dikey yoldan” (yerli okuldan mezun olmak) yetenek uçuşu konusunda uyarıda bulunmuştu. uluslararası kriket) “yatay yola” (denizaşırı T20 franchise liglerinin hakim olduğu).

Böyle bir tehdit, yerel T20 liglerinin (T10 turnuvaları dahil) kriketin küresel manzarasına sabitlenmesi ve uluslararası takvime bile hakim olmasıyla artık kesin bir gerçektir. Zaten kalabalık olan T20 ligleri kadrosu, 2023’ten itibaren iki yeni müsabakanın gelişini görecek: ILT20 ve SA20, her ikisi de Ocak ayında başlayacak.

FICA’ya göre, “T20 Oyuncu Endeksi’ndeki ilk 100 oyuncunun %82’si” artık bu kategoride olduğu için, oyuncuların hibrit veya serbest oyuncu rotasına doğru hareket eden “büyüyen eğiliminin” arkasında FICA’nın söylediğine göre daha geniş bir seçim var. Rapor, şu anda bu serbest oyuncuların çoğunun, sunulan “fırsat hacminden” yararlanan “daha küçük kriket ekonomilerinden” oyuncular olduğuna işaret ediyor.

READ  Eski Bangladeş kaptanı ve BCB direktörü Khaled Mahmud, Covid-19 için pozitif testler yaptı | Kriket

“3 veya daha fazla takımda oynayan bireylerden bazıları, potansiyel olarak yeni bir serbest oyuncu kategorisi olan ‘Lig uzmanları’nı temsil ediyor – birçoğunun birincil odak noktası Yurtiçi Lig olmak üzere çok az Test kriket oynamak da dahil olmak üzere sınırlı uluslararası kariyerleri var. Ligler manzarası,” dedi rapor.

Rapora göre kalan %18, daha geleneksel bir istihdam yolundaki oyuncular grubu ve neredeyse tamamen Hintli oyuncular, BCCI tarafından denizaşırı yerel T20 liglerinde yer almalarını engelleyen “konuşturulan kısıtlamaları vurguluyor”. Bulgular aynı zamanda “dünyadaki en iyi T20 oyuncularının %40’ının” “en iyi dokuz kriket ülkesiyle” merkezi bir sözleşmesi olmadığına işaret ediyor (12 Tam Üye ülkedeki Zimbabve, İrlanda, Afganistan hariç).

Giderek daha kalabalık hale gelen küresel oyun programı ve yerel ligler ile uluslararası kriket arasındaki takvim örtüşmesi ile birleştiğinde, dünyanın en iyi oyuncularının çoğunun yerel liglere öncelik vermeye ve uluslararası fikstürlerden ve/veya merkezi sözleşmelerden vazgeçmeye teşvik edilmesiyle gerginlik yaratılır.

FICA raporu

FICA, “anlık görüntü olarak yalnızca T20 formatını kullanmanın verileri çarpıttığını” kabul ederken, en kısa formatın “dünyadaki en iyi oyuncuların büyük çoğunluğu formatı oynadığı için giderek daha alakalı bir gösterge” olduğuna dikkat çekti.

Ne kadarı çok fazla?

Uluslararası kriket manzarasının ne kadar değiştiğini göstermek için FICA, 2003 ile 2021 arasındaki rastgele yıllarda ODI/T20 sayısını karşılaştırdı. 2003’te uluslararası T20 kriket yoktu, ancak oynanan 196 uluslararası maçın %71’i (152) 44 Test eşleşmesiyle birlikte ODI’lerdi. 2021’de üç formatta 485 uluslararası maç oynandı ve ayrılık şu şekildeydi: 346 T20I (%71), 46 Test (%9) ve 93 ODI (%19) – T20I’lerdeki büyük artış aynı zamanda genişlemeden kaynaklanıyor. Associates arasında oynanan tüm bu tür maçları içerecek şekilde 2019’daki sınıflandırma.

Oyuncuların tek başına gitmesinin ardındaki ana katalizör, bu liglerde sunulan kazançlı ücrettir ve FICA raporu bu noktayı yineledi. Raporda, “Profesyonel kriket giderek çok sözleşmeli, çok işverenli bir sistem haline geliyor” dedi. “Yurtiçi kazançlar ile uluslararası kazançlar arasındaki fark, FICA’nın son raporundan bu yana daha da arttı ve iki bar dışındaki tüm ülkelerde uluslararası kazançları aştı.”

Yüksek profilli isimler de dahil olmak üzere oyuncuların geleceklerini yeniden çizmelerinin bir başka önemli nedeni de üzerlerine büyük bir iş yükü yükleyen amansız uluslararası programdır. Bu, bir sonraki FTP’de ICC turnuvalarının artan sıklığıyla azalmayacak: 2024-31 FTP’de 20 küresel turnuva var, önceki sekiz yıllık döngüde (2015-23) 14’e kıyasla.

FICA raporuna göre, böyle bir eğilim sadece yüksek profilli oyuncularla sınırlı değildi ve özellikle yeni T20 liglerinin ve IPL sahiplerinin “yatay olarak” diğer denizaşırı liglere yayılmasının ardından devam edecek. Raporda, birden fazla işveren ve sözleşmenin sadece oyuncular ve ulusal yönetim kurulları arasındaki “gerilimi” artıracağına dikkat çekildi.

“Gittikçe kalabalıklaşan küresel oyun programı ve yerel ligler ile uluslararası kriket arasındaki takvim çakışması ile birleştiğinde, dünyanın en iyi oyuncularının çoğunun yerel liglere öncelik vermeye ve uluslararası fikstürlerden ve/veya merkezi sözleşmelerden vazgeçmeye teşvik edilmesiyle gerilim yaratılıyor. Bu, yerel liglerin iş yükünün zaman/ücret bazında uluslararası kriketinkinin yarısı kadar olmasıyla daha da arttı – yani ‘işin yarısı için iki kat ödeme’. Bu eğilim ‘profil oyuncuları’ ile sınırlı olmamakla birlikte bazı güncel örnekler arasında Trent yer alır Boult, bir NZC merkezi sözleşmesini reddediyor, Ben Stokes ODI’lerden emekli oluyor ve Quinton de Kock, 29 yaşında Test kriketinden emekli oluyor. Bu eğilim, daha fazla yerel ligin oluşturulmasıyla devam edecek gibi görünüyor ve bildirildiğine göre IPL medya hakları 6 milyarın üzerinde satılıyor ABD Doları önümüzdeki 5 yıl için.”

FICA anketine katılanların% 49’u “yerel liglerde oynamaları için daha fazla ödeme alırlarsa merkezi bir sözleşmeyi reddetmeyi düşüneceklerini” söyledi, ancak% 74’ü (2018 raporundaki% 82’den düşüyor) hala Test kriketine değer veriyor. Oyunda zirve. Yüzde yetmiş dokuz, yıllık minimum ve maksimum uluslararası maç sayısı için bir eşik sayı isterken, %63’ü franchise liglerinin daha net olmasını ve yerel ve uluslararası kriketin “bir arada var olmasına” izin vermesini “çevreyle çevrili” istiyordu.

FICA CEO’su Tom Moffat, oyunun ve oyuncularının sağlığı için dengeli bir küresel yapının şart olduğunu ve “iki taraflı uluslararası kriket planlaması etrafında net bir çerçevenin” gerekli olduğunu söyledi. “Gelir getiren üç büyük kriket ortamının her birindeki değerin çoğu, az sayıda oyuncu tarafından üretiliyor ve bu oyuncular aynı anda yalnızca çok sayıda yerde olabilir.”

Nagraj Gollapudi, ESPNcricinfo’da haber editörüdür.