Mar
13
2021
0

Mia Hamm, Megan Rapinoe, Michelle Akers ve tüm zamanların en iyi 20 USWNT oyuncusu

Amerika Birleşik Devletleri tüm zamanların en başarılı kadın milli takımı ve pek yakın değil.

Altı kadın olimpiyat turnuvası düzenlenmiştir. USWNT bunlardan dördünü kazandı.

Sekiz Kadınlar Dünya Kupası yapıldı. USWNT bunlardan dördünü de kazandı.

USWNT, modern çağın önde gelen uluslararası kadın yarışmalarının yarısından fazlasını kazandı. Doğal olarak, takıma büyük başarısına yardımcı olan bazı efsanevi oyuncular oldu.

Burada Goal, tüm zamanların en iyi 20 USWNT oyuncusunu sayıyor.

 • Briana Scurry – Kaleci

  İki kez Olimpiyat altın madalyası kazanan ve 1999 Dünya Kupası kazanan Scurry, 1990’larda ve 2000’lerde Amerikalı kaleciler için standardı belirledi. 175 şapkası, herhangi bir Amerikalı kaleci için ikinci sırada.

 • Hope Solo – Kaleci

  Eşit parçalar üretken ve tartışmalı olan Solo, iki Olimpiyat altın madalyası kazandı ve kaleci konumunu yeniden tanımlarken USWNT’yi 2015 Dünya Kupası’na taşıdı. Solo, ABD kariyeri boyunca 202 maça çıktı – şimdiye kadar 200 kapağı aşan tek kaleci.

 • Christie Pearce Rampone – Savunmacı

  Pearce Rampone, Hamm ve Foudyto Morgan ve Wambach kuşağı arasındaki boşluğu doldurarak beş Dünya Kupası ve dört Olimpiyatta oynadı. 311 maçta, kadın uluslararası futbol tarihinin en çok kapılan ikinci oyuncusu.

 • Joy Fawcett – Savunmacı

  Fawcett, USWNT savunmasının 1987’deki ilk şapkasından 2000’lerin başına kadar demirlemesine yardımcı oldu. Dört Dünya Kupası takımının önemli bir parçasıydı, 1991 ve 1999’da şampiyonluğu kazanırken, sadece iki kez sarı kart gördü ve 241 büyüklüğünde kırmızı kart almadı.

 • Brandi Chastain – Savunmacı

  Chastain, 1999 Dünya Kupası’nda belirleyici penaltı vuruşunu yaptıktan sonra ikonik kutlamasıyla tanındı, ancak kariyeri tek bir başarılı nokta vuruşundan çok daha fazlasıydı. 192 kapak topladı ve iki Olimpiyat altın madalyasının yanı sıra 1991 Dünya Kupası’nı kazandı.

 • Carla Overbeck – Savunmacı

  Overbeck, 1999 Dünya Kupası’nda USWNT kaptanıydı ve tüm turnuvayı sadece üç kez kabul ettikleri için arka sırayı demirledi. Overbeck aynı zamanda 1991 Dünya Kupası’nı kazanan takımın bir parçasıydı ve kariyerinde 170 tane forma giydi.

 • Kate Markgraf – Savunmacı

  Markgraf, 1999 Dünya Kupası kadrosunun en deneyimsiz üyelerinden biriydi, ancak bu turnuvada ve sonraki on yılda takımın arka hattının kilit bir üyesi oldu. 200’den fazla kapağa sahip 11 USWNT oyuncusundan biri olan Markgraf şu anda USWNT genel menajeri olarak görev yapıyor.

 • Becky Sauerbrunn – Savunmacı

  Sauerbrunn, Dünya Kupası’nı kazanan iki savunmanın önemli bir parçasıydı ve yakın zamanda USWNT’nin ileriye giden kaptanı seçildi. 35 yaşında ve halihazırda 182 topla, kıdemli savunma oyuncusu yakın zamanda herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

 • Kristine Lilly – Orta Saha

  Her anlamda gerçek bir efsane olan Lilly, uluslararası futbol tarihinin erkeklerde veya kadınlarda en çok kapılan oyuncusu. 354 maça çıktı. 24 yıla yayılan kariyerinde Lilly, iki Olimpik altın madalya, iki Dünya Kupası kazandı ve 130 uluslararası gol attı.

 • Julie Foudy – Orta Saha

  Foudy, USWNT orta sahasını yaklaşık 20 yıl boyunca sıraladı ve 1991, 1995, 1999 ve 2003 Dünya Kupaları ile 1996, 2000 ve 2004 Olimpiyatları’ndaki tüm maçlarda oynadı. 274 kapak toplarken 45 gol attı.

 • Michelle Akers – Orta Saha

  Çoğu kişi tarafından şimdiye kadarki en iyi kadın oyuncu olarak kabul edilen Akers, 2000 yılında Yüzyılın FIFA Oyuncusu seçildi. Orta saha oyuncusu USWNT’ye 1985’te ilk kurulduğunda katıldı ve sonraki 15 yıl boyunca oyuna hakim oldu. 1991’de iki Dünya Kupası kazandı ve 1996’da altın madalya kazandı.

 • Lauren Holiday – Orta saha

  Holiday, 2015 yılında 27 yaşında iken milli takım görevinden emekli oldu, ancak dokuz yılda takımla başardığı şey onu bu listenin haklı üyesi yapıyor. USWNT’nin gördüğü en çok yönlü ve yetenekli oyunculardan biri olan Holiday, iki altın madalya kazandı ve takımı zirveye çıkmadan önce 2015 Dünya Kupası’na götürdü.

 • Shannon Boxx – Orta saha

  Boxx genç bir profesyonel olarak futboldan neredeyse ayrıldı ve USWNT’deki ilk çıkışını 26 yaşındayken 2003 yılına kadar yapmadı. Yine de, 12 yıl boyunca savunma orta sahasında temel dayanak noktası oldu, dört Dünya Kupası kadrosunda yer aldı ve üç Olimpiyatta oynayarak üçünde de altın kazandı.

 • Heather O’Reilly – Orta Saha

  O’Reilly, 14 yıllık uluslararası kariyeri boyunca USWNT’nin en önemli hücum oyuncularından biriydi ve program tarihinde sekizinci sırada yer alan 231 şapkası ile. Üç altın madalya ve 2015 Dünya Kupası’nı kazandı.

 • Megan Rapinoe – Orta Saha

  Rapinoe zaten bir Dünya Kupası ve 2019 Dünya Kupası’na giden bir Olimpiyat altın madalyası kazanmıştı, ancak Fransa’daki performansları onu efsanevi yaptı. Rapinoe, turnuvada Altın Çizme ve Altın Top’u kazandı ve finalde Hollanda’ya karşı galip gelirken sahadaki açık sözlü doğası için bir isim haline geldi.

 • Carli Lloyd – Orta Saha

  En büyük büyük oyuncu olan Lloyd, 2008 Olimpiyat altın madalya maçında galip golü attı ve ardından USWNT’nin 2012 Olimpiyatları altın madalya maçında Japonya’ya karşı 2-1 galibiyetinde her iki golü de attı. Elbette imza performansı, 2015 Dünya Kupası finalinde Japonya’ya karşı 16 dakikalık hat-trick yaptı.

 • Abby Wambach – İleri

  USWNT tarihinin ve yakın zamana kadar uluslararası futbol tarihinin en üretken golcüsü olan Wambach, milli takım kariyeri boyunca 184 gol attı. İleriye dönük heybetli, gücü, hava yeteneği ve yerdeki becerisiyle savunmalara hükmediyordu.

 • Mia Hamm – Forvet

  Akers, takımın ilk gerçek yıldızı olabilir ancak Hamm, Birleşik Devletler’de idol olduklarında USWNT’nin yüzüydü. Hamm’ın USWNT için 158 gol kaydı, Wambach 2013’te kırana kadar geçerliydi.

 • Alex Morgan – Forvet

  Morgan, takımın en genç oyuncusu olarak Japonya’ya karşı finalde gol atıp asist yaparken 2011 Dünya Kupası olarak sahneye çıktı. USWNT finali kaybetmesine rağmen Morgan, sonraki iki Dünya Kupası’nı ve 2012 Olimpiyatları’nda altın madalyayı kazanmalarına yardımcı oldu. Kendi adına 108 gol atan 31 yaşındaki Morgan’ın, USWNT’nin tüm zamanların skor tablosunda yukarı çıkmak için bolca zamanı var.

 • Tiffeny Milbrett – Forvet

  USWNT ile 100 gole ulaşan sadece yedi oyuncudan biri olan Milbrett, 15 yıldır takımın atağının dayanak noktasıydı. Takımı 1999 Dünya Kupası’nda gollerde yönetti ve ayrıca Çin’e karşı 1996 Olimpiyat altın madalya maçında galibiyet golünü attı.