Haz
24
2021
0

IPL – RR – Redbird, Rajasthan Royals’in yüzde 15 hissesini satın aldı

Haberler

Mevcut çoğunluk sahibi Emerging Media, hisselerini %51’den %65’e çıkardı

Liverpool ve Boston Red Sox’un ana şirketinde hisseleri olan özel yatırım şirketi RedBird Capital Partners, açıklanmayan bir miktar karşılığında Rajasthan Royals’in yüzde 15 hissesini aldı.

2008’de ilk IPL’yi kazanan Kraliyet Ailesi’nin çoğunluğu Londra merkezli risk sermayedarı Manoj Badale’nin yatırım şirketi Emerging Media’ya ait.

Eski Goldman Sachs Ortağı Gerry Cardinale tarafından kurulan Emerging Media ve RedBird, Perşembe günü ortak bir açıklamada hisse alımını duyurdu, ancak işlemin finansal detaylarını açıklamadı.

Cardinale yaptığı açıklamada, “IPL, küresel bir izleyici kitlesine ve taraftar ve oyuncu katılımı konusunda ileri görüşlü bir zihniyete sahip dinamik bir ligdir.” Dedi.

Anlaşmaya yakın bir kaynak, franchise’ın işletme değerini 250 milyon ABD Doları ile 300 milyon ABD Doları arasında belirledi.

Badale, Redbird anlaşmasının IPL’nin ne kadar popüler hale geldiğinin bir örneği olduğunu söyledi.

Badale, “Böyle bir yatırım, IPL’nin ve Hindistan’ın çekici bir yatırım hedefi olarak küresel konumunun kanıtıdır.” Dedi.

Turnuvanın televizyon ve dijital hakları, 2018-2022 yılları arasında beş yıllık bir süre için STAR Sports’a 163,48 milyar INR (yaklaşık 2,2 milyar ABD Doları) karşılığında gitti.

Sekiz takımlı IPL normalde Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşir, ancak Covid-19 pandemisi IPL 2020 ve IPL 2021 programlarında bir değişiklik yapmaya zorladı. Aynı zamanda IPL’nin finansmanını da etkiledi ve finansal danışmanlık firması Duff & Phelps’e göre, IPL’nin marka değeri geçen yıl pandemi nedeniyle yüzde 3,6 küçülerek 6,19 milyar ABD dolarına geriledi.

Royals marka değeri 2020’de yüzde 8’in üzerinde düşüşle 2,49 milyar INR’ye geriledi.

Emerging Media ayrıca yaptığı açıklamada, franchise’daki payını ayrı ayrı artırarak yüzde 51’den yüzde 65’e çıkardığını söyledi.

RedBird ayrıca yakın zamanda İngiliz futbol takımı Liverpool’un ve beyzbol takımı Red Sox, XFL’nin sahibi olan Fenway Sports Group’ta azınlık hissesi aldı ve aynı zamanda Fransız futbol takımı Toulouse’un çoğunluk sahibi.