Mar
16
2023
0

Açlığa Dokunmak, Tiafoe Büyük Plandan Bahsediyor

Richard Pagliaro tarafından | @Tenis_Şimdi | 15 Mart 2023 Çarşamba

Maryland’de büyümek, Frances Tiafoe bazen babasının bakım şefi olduğu tenis kulübünün zemininde uyuyordu.

Bu günlerde, Tiafoe en büyük hayalinin peşinden gitmek için büyük adımlar atıyor.

Daha fazla: Rune Wawrinka’yı Çağırıyor

Ateş hattına baktığınız zaman Carlos Alcaraz’ın oyun en canlıdır.

Çeşitliliğini uygulayan Tiafoe, 2021 Indian Wells şampiyonunu devirdi Cameron Norrie 6-4, 6-4, BNP Paribas Açık’ta ilk Masters 1000 yarı finaline çıkmak için.

14 numaralı seribaşı Tiafoe, Norrie’nin sekiz maçlık galibiyet serisine son verdi ve yarı final galibiyet serisini de bozmayı hedefliyor.

Tenis Ekspresi

Danil Medvedev bugünün ikinci çeyrek finalinde Alejandro Davidovich Fokina’yı mağlup etti ve 18 maçlık galibiyet serisini Tiafoe karşısında yarı finale taşıdı.

Atak hızını ortaya koyan Tiafoe, filelere yaptığı 15 turun 12’sini kazandı ve 2021 ABD Açık şampiyonu Medvedev’i alt etmek istiyorsa ön sahadan faydalanması gerektiğini biliyor.

Tiafoe, “Hızımı daha çok agresif olmak için kullanıyorum, sadece toplara, köşelere ve diğer şeylere tepki vermek için değil,” dedi. “Şimdi bunu çok daha iyi yapıyorum. Hızımı agresif olmak için kullanıyorum, çok daha fazla öne çıkıyorum, voleybol oynuyorum ve orada sadece atletik davranıyorum.”

“Erkekler için zor. Gerçekten sana geliyorum.”

Tiafoe, ABD Açık’taki ilk büyük yarı finaline giden yolda Rafael Nadal’ı devirdikten beş ay sonra, ilk Masters 1000 son dördüne giriyor.

Tiafoe, tek bir büyük hedef tarafından yönlendirildiğini söylüyor: “Bir Grand Slam kazanın.”

Tiafoe, “Dünyada 1 numara olmak harika, ancak oyundan uzaklaşabilirsem, bir slam kazandım, geceleri tamamen rahat uyuyacağım,” dedi. “Kimse bana bir bok söylemeyecek. Oh, ben bir Grand Slam şampiyonu olacağım. İyi olacağım, tercihen ABD Açık. Evet, bu iş biter. Ve Indian Wells’te yarı finaldeyim, bu yüzden neden önce Indian Wells’i kazanmayı denemiyorsun? Evet, yani, sanırım tek istediğim bu, bir Grand Slam kazanmak.”

READ  16 Kadın Bekar Elemeleri ile tanışın

Başlangıçta, başka bir Amerikan Grand Slam umudu olmanın yükü, Tiafoe’yu yoldan çıkardı. Genç yaşlarında günlük disiplinin ondan kaçtığını kabul ediyor.

Ailesi Sierra Leone’den Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş olan Tiafoe, “Ben çok mütevazi başlangıçlardan gelen bir adamım” dedi. “Sahneye çıktım, 18 yaşındaydım, 19 yaşındaydım, ilk 100’deydim. Bunu yapacak kişinin ben olacağımı düşünen adamlar, X, Y ve Z, American Hope, filan, falan, falan.

“Zordu. Buna gerçekten hazır olduğumu sanmıyorum. Biliyorsunuz, ben, bilirsiniz, parası olan genç bir adamdım, hayatımdan zevk alıyordum, bilirsiniz, dışarıdaki aktiviteler ve bunun gibi şeyler. Şimdi ben sadece keskinleştirdim.”

Küçüklerde büyüdüğü genç oyuncuların Slam ilerlemesini görünce ve oyuna olan sevgisinden ve gelişmesinden yararlanan kendi ilham kaynağı Tiafoe’nun yeşil günlerini deneyimlemek istedi.

“Bence asıl önemli olan şuydu, bilirsiniz, önümde olan bu adamlar, birlikte büyüdüğüm, juniors oynadığım Andrey, Zverev, Tsitsipas gibi adamları görünce, bu adamların yıllarca buradaki tüm parayı alıp gitmesine izin mi vereceğim? Gelmek?” dedi Tiafoe. “Çünkü, demek istediğim, bu adamlarla oynadım ve garip durumlarda onları yendim, ama bu tür şeyler yapmıyordum ve tutarlı maçlar kazanmıyordum. ‘Pekala, yani, burada bir şeyler vermeli’ gibiydim.”

Antrenör Wayne Ferreira’yı işe almak, Tiafoe’nun kariyerini değiştirmesine yardımcı oldu.

Ferreira, Tiafoe ile çalışmaya başladığında, Maryland’li adamda biraz daha genç halini gördü.

“Sanırım ona yardım ettim çünkü oynadım ve görece yetenekli olma ve tembel olma gibi sorunları yaşadım ve sonra doğru takımı buldum, arkamdaki insanlar beni her gün yemek, antrenman ve takımla doğru şeyi yapmaya zorladı.” Fitness ve spor salonu çalışması,” dedi Ferreira geçen yaz ABD Açık’ta. “Bu gerçekten değiştirmesi gereken bir şeydi. Yiyecekleri gerçekten iyileştirmesi gerekiyordu. Başlangıçta yemek alımı berbattı. Antrenmanlarda ve sahadaki efor yeterince iyi değildi.

READ  Djokovic ve Barty, Olimpiyatlarda Yıldızlarla Dolu Karışık Çiftler Kurasına Katıldı

“Bugün bulunduğumuz yere kademeli olarak gelmemiz zaman aldı. Hala iyileştirmesi ve daha iyi yapması gereken birkaç şey var, ancak biraz mücadele etti.”

Canlı sıralamada tekrar 14. sıraya yükselen Tiafoe, artık yeteneğine güvenmiyor.

Tiafoe, “Bu oyunu anlayamayacak kadar çok seviyorum. Evet, Wayne’i işe alıyorum, bilirsiniz, etrafımda sıkı bir ekip oluşturuyor,” dedi. “Sadece kendimi sorumlu tutuyorum ve bu oyunda ne kadar iyi olabileceğime dair bir merakım var.

“Yukarıdaki adamdan bir hediye aldım ve bu oyunla neler yapabileceğimi görmek istiyorum. Buna çok şey borçluyum.”

Fotoğraf kredisi: Matthew Stockman/Getty