Spor Bakanlığı, Ulusal Spor Yasası taslağını incelemek için uzman komitesi oluştururANI |
Güncellenmiş:
28 Kasım 2019 09:42 DIR-DİR

Yeni Delhi [India], 28 Kasım (ANI): Gençlik İşleri ve Spor Bakanlığı, iyi yönetişim için Ulusal Spor Kanunu taslağını gözden geçirmek üzere bir uzman komitesi oluşturmaya karar verdi.
Komite ayrıca, Ulusal Spor Federasyonlarının (NSF) özerkliği arasında bir denge kurulabilmesi için kuralları tüm paydaşlar için kabul edilebilir hale getirmek için önlemler önerecek.
Uzmanlar kodu mevcut kod ile karşılaştıracak ve ayrıca Hindistan Olimpiyat Birliği (IOA) ve yeni taslakla ilgili çeşitli NSF’ler tarafından alınan yorumları inceleyecekler.
Yargıç Mukundakam Sharma (retd) komitenin başkanı olacak.
Komite üyeleri şunlardır:
IOA temsilcisi Shri Ajay Singh (Hindistan Boks Federasyonu başkanı), Sudhanshu Mittal (Hindistan Kho Kho Federasyonu başkanı), BP Baishya (Hindistan Halter Federasyonu başkanı), Adille Sumeriwala (Hindistan Atletizm Federasyonu başkanı), Pullela Gopichand (badminton antrenörü), A Jayathilak IAS (sporun baş sekreteri, Kerela hükümeti), SAI Genel Müdürü veya temsilcisi, Anju Bobby George (Dünya Atletizm Şampiyonası madalyası, futbolcu Baichung Bhutia, Olimpiyat madalyası Gagan Narang.
Spor Ortak Sekreteri, komitede koordinatör olarak görev yapacaktır.
Daha önce, IOA yeni Ulusal Spor Yasası taslağını reddetmiş ve yeni hazırlanmış taslakta yer alan birçok makale hakkında sorular sormuştu.
Yeni hazırlanmış taslak, orijinal 2011 kodunda değişiklikler önerdi. Bakanlar, parlamento üyeleri ve yasama meclislerinin Ulusal Spor Federasyonu ve IOA’da görev yapmasının yasaklanmasını içeriyordu.
Ayrıca, görev süresi kısıtlamaları ve 70 yıllık yaş sınırına da odaklandı. Ayrıca Ulusal Spor Federasyonlarını (NSF’ler) CEO ataması için çağırdı.
Bununla birlikte, IOA, 2017 Ulusal Spor Yasası taslağını reddederken, son taslağın Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Hindistan Paralimpik Komitesi’ni (PCI) içermediğini veya belirtmediğini söyledi.
IOA ayrıca, kodda, sadece engelli sporları ve Özel Olimpiyatları yöneten NSF’ler için herhangi bir ayrım yapılmadığını söyledi.
IOA, görev sahiplerinin 70 yıllık yaş sınırı ile ilgili olarak, normun Olimpiyat tüzüğüne uygun olduğunu, ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bunu tüm uluslararası federasyonlarda uygulamadığını söyledi.
IOA ayrıca, her NSF’nin ilgili uluslararası federasyonlarının yaş sınırını takip etmesine izin verilmesini veya 75’lik tek tip bir yaş sınırı getirilmesini önermeye devam etti.
IOA, geri bildiriminde, Eyalet ve Birlik Bölgeleri Olimpik Birliklerinin, yeni hazırlanmış taslakta Ulusal Olimpiyat Komitesinin üyeleri olarak hariç tutulmasına da şiddetle karşı çıktı.
Sporcular Komisyonu ile ilgili olarak, IOA, komisyonun IOC’nin yönergelerine uygun olacağını ve hükümetin konuya müdahalesine karşı çıkacağını söyledi ve ayrıca hesaplarının CAG denetimine “idaresi için hükümet fonundan yararlanmadığı için itiraz etti. “. (ANI)

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir