Dopingin çözümü katı ceza: Olimpiyat boksörü Akhil KumarANI |
Güncellenmiş:
13 Aralık 2019 18:37 DIR-DİR

Yeni Delhi [India]13 Aralık (ANI): İki sporcunun uyuşturucu testini geçememesi nedeniyle NADA tarafından yasaklanmasının ardından Olimpiyat boksörü Akhil Kumar Cuma günü, bu tür vakaların yaşanmaması için katı cezanın çözüm olduğunu söyledi.
Boksör, Hindistan Spor Otoritesi (SAI) yetkililerinin ve antrenörlerinin her zaman oyuncuların bundan haberdar olduğunu ve yine de bu tür aktiviteler yaptıklarını söyledi.
Akhil, ANI’ye yaptığı açıklamada, “Sayıştay yetkilileri her zaman sporcuları bilgilendiriyor ve hükümetin farkındalığı yaymak için bir planı var. Antrenörler de bu konuda öğretiliyor ve antrenörler de öğrencilerine bilgi veriyor. Herkesin farkında olduğunu görün ama pozitif test edildikten sonra mazeret veriyorlar,” dedi.
38 yaşındaki boksör, yeni nesil sporcuların sosyal medyada çok zaman geçirdiğini ancak dopingden haberdar olmak için yeterli zamanları olmadığını söyledi.
Akhil, “Sık sık sosyal ağ sitelerini kullandıkları boksörleri ve sporcuları görüyorum, bu yüzden aldıkları ilaçla ilgili olarak neden google yapamıyorlar. Kalifiye doktorlar ve doktorlar da var, ayrıca onlara kolayca danışabilecekleri ekip var” dedi Akhil.
“Doktora sporcu olduğumu sormak çok kolay, lütfen ilacın içinde steroid olmadığını görün, böylece doktor ona baksın. Ama bilgilendirmek zorundasın, sadece sosyal ağı kullanarak tartışmak zorundasın. zaman ve onları düşünmemek ”dedi.
Akhil, oyuncuların kolay isim ve ün kazanmak için doping yaptığını söyledi. Oyuncular böyle şeyler yaparlarsa cezalandırılmaları gerekir.
“Gördünüz mü, aynı zamanda isim ve şöhret yüzünden de hızlı şeyler istiyorlar, bu yüzden oluyor. Gelecek vadeden sporcular için bir rol model olacaksınız ve eğer tüm bunları yapacaksanız, o zaman sizin adınız olacak. Herhangi bir turnuvayı kazandığınızda ve kupayı ve ödülü aldığınızda mutlu hissedersiniz, “dedi Akhil.
“Benzer şekilde, eğer yanlış bir şey yaptıysanız, o zaman cezalandırılmanız gerekir. Nihayetinde koçlar eğitmek zorundadır ve sporcular için de zaman zaman, herkesin eğitilmesi için NADA’dan farkındalık programı olmalıdır” diye ekledi.
Ulusal Dopingle Mücadele Ajansı (NADA) 11 Aralık’ta atıcı Ravi Kumar’ı uyuşturucu testinde başarısız olduğu için iki yıl süreyle yasakladı.
Başka bir durumda, boksör Sumit Sangwan yasaklanmış bir madde için pozitif test edildikten sonra uyuşturucu testini geçemedi. (ANI)

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir